De juiste vernieuwingsfrequentie kiezen is niet langer een discussie van 60 Hz tegen 144 Hz. In 2025 halen consumentenpanelen 540 Hz, en elk niveau is afgestemd op andere genres, GPU's en budgetten. Deze uitgebreide gids behandelt de techniek, de winst in de praktijk en de afwegingen, zodat je de optimale Hz kunt kiezen, niet alleen het hoogste getal.
1. Basisprincipes van de vernieuwingsfrequentie
| Term | Betekenis | Gezaghebbende bron |
|---|---|---|
| Vernieuwingsfrequentie (Hz) | Aantal keren per seconde dat het paneel een nieuw frame kan tekenen. | VESA |
| Framerate (fps) | Frames die de GPU per seconde uitvoert; zou ≈ Hz moeten zijn. | NVIDIA |
| Motion-Picture Response Time (MPRT) | Hoe lang een pixel zichtbaar blijft; koppelt bewegingsonscherpte aan Hz. | Blur Busters |
| Variabele verversingssnelheid (VRR) | Synchroniseert Hz met fps om tearing te voorkomen. | HDMI 2.1a-specificatie |
Latentie ≈ ½ verversingsperiode, dus de overstap van 60 Hz (8,3 ms) naar 240 Hz (2,1 ms) verkort de vertraging van klik tot beeld met ~6 ms.
2. Stand van zaken bij consumentenpanelen in 2025
| Nominale Hz | Paneeltype(n) | Gangbare resoluties | GPU voor passende 1%-low fps* |
|---|---|---|---|
| 144 Hz | IPS / VA / Mini-LED | 1080p–4K | RTX 4060 / RX 7600 |
| 240 Hz | Snelle IPS / Mini-LED | 1080p, 1440p UW | RTX 4070 / RX 7700 XT |
| 360 Hz | Esports IPS, TN | 1080p | RTX 4080 SUPER |
| 480 Hz | OLED, Dual-Driver IPS | 1080p, 1440p | RTX 4090 / RX 7900 XTX |
| 540 Hz | TN-E (exp.), OLED (Q3 2025) | 1080p | RTX 5090 / RX 8900 XT* |
*Gerucht over specificaties van GPU's van de volgende generatie.
3. Hoeveel vernieuwingsfrequentie merk je echt?
- 60 → 120 Hz: Enorme sprong; 95 % van de gebruikers merkt het.
- 120 → 240 Hz: Merkbaar in shooters; 70 % merkt het.
- 240 → 360 Hz: Merkbare winst voor zeer vaardige FPS-spelers.
- 360 Hz → 480 Hz+: Latentiewinst van minder dan 0,5 ms; vooral nuttig voor esportprofs.
Gebaseerd op NVIDIA LDAT (2023) en de Blur Busters-tests “Hertz Can Hurt” (2024).
4. Aanbevelingen per genre
| Genre | Competitief niveau | Optimale Hz | Waarom |
|---|---|---|---|
| FPS / Arena | Esports | 360–540 Hz | Laagste inputlag voor flicks & peeks. |
| Battle Royale / tactische FPS | Ranked | 240 Hz | Een balans tussen frame-budget & vloeiendheid. |
| MOBA / RTS | Casual–Pro | 165–240 Hz | Scherp scrollen over kaarten en makkelijk een stabiele fps aanhouden. |
| Simracen / vliegsimulatie | Enthousiasteling | 120–165 Hz + Motion Rig | Een stabiele framepacing is belangrijker dan extreem hoge Hz. |
| Actie-avontuur / RPG | Casual | 120 Hz + VRR | Een hoge Hz-waarde heeft geen zin zonder bijpassende fps. |
| Console (PS5/XSX) | Competitief | 120 Hz | Console-limiet |
5. Checklist voor hardware & kabels
- Gpu-doorvoer — Gebruik Frame Generation (DLSS 3, FSR 3) om de FPS op ≥90 % van de Hz van het paneel te houden.
- DisplayPort 2.1 UHBR 20 — Vereist voor 540 Hz op 1440p ongecomprimeerd (VESA-whitepaper).
- HDMI 2.1 48 Gbps — Ondersteunt 240 Hz op 4K 4:4:4.
- Overdrive-afstelling — Bij ≥360 Hz veroorzaken OD-fouten coronas (zie ons artikel over de UFO-test).
- Koeling/vermogen — gpu's van 400 W of meer worden gebruikelijk voor 480 Hz op 1440p.
6. Mini-LED vs OLED vs Fast-IPS bij hoge Hz
| Meetwaarde | Mini-LED (27″ QHD) | OLED (49″ 32:9) | Fast IPS |
|---|---|---|---|
| Responstijd (GtG) | 1–2 ms | ≈0,03 ms | 0,5–1 ms |
| Piekhelderheid | 1000 nits HDR | 250–300 nits | 400 nits |
| Risico op inbranden | Geen | Beheerd | Geen |
| Local dimming | Duizenden zones | Per pixel | Geen |
| Max. Hz 2025 | 240 Hz (QHD) | 480 Hz (1080p) | 360 Hz |
7. Prijsverloop (straatprijzen Q2 2025)
| Hz-niveau | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| 165 Hz | $199–$249 | $289–$349 | $499 |
| 240 Hz | $279–$349 | $449–$599 | $799 |
| 360 Hz | $449–$599 | — | — |
| 480 Hz | $699–$899 (OLED) | $999+ | — |
| 540 Hz | $1.299 (ontw.) | — | — |
Seizoensacties kunnen de prijzen 20–30 % verlagen. Bekijk de huidige Back-to-School-aanbiedingen op de gamingmonitoren van Mobile Pixels.

8. Snel beslissingsschema
-
Kan je gpu ≥220 FPS renderen?
• Ja → 240 Hz of hoger.
• Nee → 120–165 Hz + VRR. -
Speel je competitief snelle shooters?
• Ja → 360 Hz of hoger.
• Nee → 240 Hz is genoeg. -
Wil je HDR-filmkwaliteit?
• Mini-LED 240 Hz voor helderheid of OLED 480 Hz voor respons.
9. Belangrijkste punten
- 240 Hz is in 2025 de populaire sweet spot; een RTX 4070 houdt dit vol met 1440p-esportsinstellingen.
- 360–540 Hz levert meetbare winst in latency op, cruciaal voor elite FPS-spelers.
- Dankzij de directe respons van OLED voelt 480 Hz scherper aan dan 540 Hz TN bij gelijke FPS.
- Combineer een hoge Hz altijd met VRR (G-SYNC / FreeSync Premium) om screen tearing te voorkomen.
10. Klaar voor een upgrade?
Mobile Pixels biedt Mini-LED 27″ QHD- en ultrabrede OLED-opties, allemaal met hoge verversingssnelheden, 2 jaar garantie en 30 dagen retour. Bekijk het volledige assortiment gamingmonitoren en vind de monitor die past bij je skills, gpu en budget.
Laat een reactie achter
Alle reacties worden gemodereerd voordat ze worden gepubliceerd.
Deze site wordt beschermd door hCaptcha en het privacybeleid en de servicevoorwaarden van hCaptcha zijn van toepassing.