2K versus 1080p: de juiste resolutie kiezen

2K vs 1080p: Choosing the Right Resolution

De vraag of je een 1080p- of 2K-monitor moet kopen, is in 2025 een van de meest voorkomende keuzes voor kopers van schermen. Op het eerste gezicht lijkt het antwoord simpel: meer pixels betekent scherpere beelden, dus 2K wint. In werkelijkheid is het genuanceerder. De juiste resolutie hangt af van je schermgrootte, je gpu, je gebruik en hoe dicht je bij het scherm zit. Als je het verkeerd kiest, betaal je ofwel voor detail dat je ogen op jouw kijkafstand niet kunnen waarnemen, ofwel moet je zichtbare pixelvorming accepteren op een scherm dat te groot is voor zijn resolutie.

Deze gids maakt een einde aan de verwarring met een heldere technische uitleg van beide resoluties, een praktische vergelijking voor alle belangrijke toepassingen en concrete aanbevelingen die passen bij hoe je werkt, gamet en creëert.

Kort antwoord

1080p (Full HD) is 1920x1080 pixels, de wereldwijde standaard voor monitoren tot 24 inch. Het is voordelig, zuinig voor je hardware en levert scherpe, prettig leesbare tekst op een normale kijkafstand op compacte schermen. 2K (QHD/1440p) is 2560x1440 pixels, 78% meer pixels dan 1080p, wat zorgt voor merkbaar scherpere beelden en meer schermruimte, vooral op monitoren van 27 inch en groter. Voor de meeste kopers in 2025 geldt: kies 1080p bij 24 inch of kleiner, en kies 2K bij 27 inch en groter als je gpu dat ondersteunt.

De terminologie begrijpen: wat "2K" echt betekent

Voordat we de twee resoluties vergelijken, is het goed om een verwarrende naamgeving toe te lichten waar veel kopers over struikelen. De term "2K" wordt in de branche niet consequent gebruikt, en als je begrijpt waar hij bij consumentenmonitoren naar verwijst, verandert de vergelijking volledig.

1080p: Full HD

1080p, ook geschreven als FHD (Full High Definition), heeft een resolutie van 1920 x 1080 pixels, ongeveer 2,07 miljoen pixels in totaal. Het is al meer dan tien jaar de standaard voor consumentenmonitoren, laptops en televisies. Volgens wereldwijde gebruiksgegevens van StatCounter blijft 1920x1080 in 2024 wereldwijd de meest gebruikte schermresolutie voor desktops, wat laat zien dat het de basis vormt voor de meeste schermen die nu in gebruik zijn. Het wordt breed ondersteund door alle contentplatforms, streamingdiensten en hardwareconfiguraties, van instapniveau tot enthousiast.

2K: QHD / 1440p (en de verwarring rond de naamgeving)

De term "2K" wordt in de marketing van consumentenschermen voor twee verschillende resoluties gebruikt:

Belangrijke toelichting: Als een monitor wordt aangeboden als "2K", controleer dan het werkelijke aantal pixels. Staat er 2560x1440, dan is het QHD. Staat er 1920x1080, dan wordt "2K" losjes gebruikt voor Full HD. Het verschil tussen 2560x1440 en 1920x1080 is 78% meer pixels, een echt merkbare visuele verbetering.

De cijfers: hoe groot is het verschil?

Specificatie 1080p (FHD) 2K (QHD / 1440p)
Resolutie 1920 x 1080 pixels 2560 x 1440 pixels
Totaal aantal pixels ~2,07 miljoen ~3,69 miljoen (78% meer)
PPI op een scherm van 24 inch ~92 PPI ~122 PPI
PPI op een scherm van 27 inch ~82 PPI (grensgeval) ~109 PPI (aanbevolen)
Beeldverhouding 16:9 16:9
GPU-belasting (gaming) Lager: haalbaar met middenklassehardware Hoger: vereist een krachtige GPU om te gamen
Werkruimte op het scherm Standaard; voldoende voor gebruik van één app Meer ruimte voor werken met twee vensters
Gebruikelijke meerprijs van monitoren Basisniveau $50 tot $150 duurder dan een vergelijkbare 1080p-monitor
Compatibiliteit van content Native ondersteund door alle platforms Ondersteund; 1080p-content wordt netjes opgeschaald

Relatief aantal pixels en PPI bij gangbare schermformaten

Totaal aantal pixels

1080p
2,07 mln.
2K (QHD)
3,69 mln. (+78%)

PPI bij 27 inch

1080p
82 PPI
2K (QHD)
109 PPI

Bronnen: Arenti-resolutiegids, BenQ-kennisbank over beeldschermen. De PPI is berekend op basis van standaardresoluties en schermdiagonalen.

"2560x1440p, ook wel Quad High Definition (QHD) genoemd, is een ideale middenweg voor veel pc-gamers met middenklasse- tot highend-hardware. Met in totaal 3.686.400 pixels biedt deze resolutie 77% meer pixels dan 1920x1080, maar is ze lang niet zo veeleisend voor je videokaart als 4K."

Proficient Market Insights — Marktrapport 2K-gamingmonitors 2025

Waar de markt nu staat: de verschuiving van 1080p naar 2K

Resolutievoorkeuren verschuiven meetbaar en de cijfers vertellen een consistent verhaal: 1080p blijft de dominante standaard, maar 2K wint snel terrein.

39%

Het aandeel van Full HD in de omzet van de markt voor gamingmonitors in 2024, het grootste afzonderlijke segment, wat bevestigt dat 1080p dominant blijft bij betaalbare prijzen

Bron: Consegic Business Intelligence 2025

19%

Van alle Steam-pc-gamers gebruikte begin 2024 1440p (2K) als primaire resolutie, de snelstgroeiende schermresolutie op het platform

Bron: Valve / Steam Hardware Survey via TweakTown

60%

Van de pc-gamers die prioriteit geven aan 1440p vanwege de balans tussen kwaliteit en prestaties, volgens onderzoek naar schermresoluties uit 2025

Bron: WiFi Talents / Screen Resolution Statistics 2025

6.4%

CAGR van de wereldwijde markt voor 2K-gamingmonitors van 2025 tot 2033, groeiend van $2,86 mld. naar een verwachte $5,01 mld.

Bron: Proficient Market Insights 2025

Het verhaal achter de cijfers: 1080p blijft de keuze van de meeste monitorbezitters, maar de groei zit duidelijk bij 2K. De 1440p-resolutie groeide begin 2024 in één maand met bijna 3% in de Steam Hardware Survey, de sterkste groei in jaren, terwijl het aandeel van 1080p als primair scherm voor het eerst onder de 60% zakte. De upgradecyclus is in volle gang.

De relatie met schermgrootte: waarom dit belangrijker is dan resolutie alleen

Resolutie zegt niets zonder context. Hetzelfde 1080p-paneel ziet er op een monitor van 21 inch scherp uit en merkbaar zachter op een scherm van 32 inch. De specificatie die bepaalt hoe scherp een beeld lijkt, is pixels per inch (PPI): hoe dicht de pixels op het fysieke schermoppervlak op elkaar zijn gepakt.

Richtlijnen uit de displaytechniek stellen dat het menselijk oog details het prettigst waarneemt bij 90 tot 120 PPI op standaard kijkafstanden van 50 tot 75 cm vanaf het bureau. Op een monitor van 27 inch levert 1080p ongeveer 81 PPI, aan de onderkant van wat comfortabel is voor bureaugebruik, terwijl 1440p ongeveer 109 PPI levert, ruim binnen het optimale bereik. Dit is de belangrijkste technische reden waarom voor monitors van 27 inch vrijwel altijd 2K-resolutie wordt aanbevolen in plaats van 1080p.

Schermgrootte 1080p PPI 2K PPI Aanbeveling
21 tot 22 inch ~102 tot 105 PPI ~134 tot 138 PPI 1080p is prima; voordeel van 2K is minimaal
24 inch ~92 PPI (scherp) ~122 PPI (zeer scherp) 1080p is de ideale keuze
27 inch ~82 PPI (grensgeval) ~109 PPI (ideaal) 2K sterk aanbevolen
32 inch ~69 PPI (zichtbaar zacht) ~92 PPI (voldoende) Minimaal 2K; overweeg 4K
Meer dan 32 inch Onder 65 PPI (niet aanbevolen) Onder 82 PPI 4K aanbevolen voor bureaugebruik

1080p versus 2K per toepassing: wat past bij jou?

Gaming

Competitieve gaming: 1080p. Meeslepende gaming: 2K.

Voor competitieve gaming, zoals first-person shooters, battle royale en vechtgames, blijft 1080p in 2025 een legitieme en veelgekozen optie. Bij 1080p hoeft je GPU minder pixels per frame te renderen, waardoor hogere en stabielere framerates mogelijk zijn. In competitief spel zorgt 240 fps op 1080p vaak voor een betere spelervaring dan 100 fps op 2K. Veel professionele esportspelers spelen op 1080p-schermen, juist om de framerates te maximaliseren.

Voor meeslepende singleplayergames op een monitor van 27 inch of groter, zoals rollenspellen, open-wereldgames en sfeervolle games, levert 2K merkbaar betere beeldkwaliteit. Textuurdetails, weergave van bladeren en karaktermodellen profiteren allemaal van de hogere pixeldichtheid. De visuele verbetering van 1080p naar 2K is het duidelijkst te zien in gedetailleerde spelomgevingen op korte kijkafstand.

Productiviteit en kantoorwerk

De schermgrootte bepaalt het advies.

Voor kantoorwerk, documenten, spreadsheets, e-mail en videogesprekken hangt de keuze van de resolutie vooral af van de schermgrootte. Op een monitor van 24 inch levert 1080p scherpe, prettig leesbare tekst op met 92 PPI. Op een monitor van 27 inch is 1080p met 82 PPI merkbaar minder scherp, en is 2K met 109 PPI comfortabeler tijdens lange leessessies.

Displayexperts merken consequent op dat 2K-monitors meer schermruimte bieden om te multitasken, waardoor het makkelijker is om met meerdere vensters tegelijk te werken. Op 2560x1440 kun je comfortabel een tekstverwerker en een browser met naslagmateriaal naast elkaar plaatsen, zonder dat een van beide vensters te smal wordt om te gebruiken. Op 1080x1920 voelen workflows met twee vensters in vergelijking daarmee wat krap aan.

Creatief en professioneel werk

2K voor ontwerp en bewerking; 4K voor kleurkritisch werk.

Voor grafisch ontwerp, videobewerking met 1080p-uitvoer en illustratie is 2K het praktische minimum bij het 27-inchformaat dat de meeste professionele monitors hebben. De extra pixels laten meer details in beelden zien, geven meer controle over selectiegereedschappen en bieden bewerkers meer zichtbare tijdlijnruimte. Voor professionele toepassingen, waaronder grafisch ontwerp en videobewerking, heeft 2K vaak de voorkeur vanwege het hogere detailniveau en de grotere helderheid. Voor kleurkritisch werk dat een nauwkeurige 4K-preview vereist, is een 4K-paneel de logische stap boven 2K.

Videostreaming en media

Beide werken; 2K schaalt 1080p-content netjes op.

De meeste streamingcontent, zoals Netflix, YouTube en Disney+, wordt in standaardkwaliteit op 1080p geleverd. Op een 1080p-monitor wordt dit pixel voor pixel weergegeven, voor maximale scherpte. Op een 2K-monitor wordt de 1080p-stream opgeschaald om het scherm met hogere resolutie te vullen. Goede 2K-monitors schalen 1080p-content netjes op, met een minimaal merkbaar kwaliteitsverlies. Het visuele verschil tussen een 1080p-stream op een 1080p-monitor en dezelfde stream op een 2K-monitor is voor de meeste kijkers klein. Waar 2K voor media echt uitblinkt, is de weergave van de interface-elementen, tekst en menu's van het platform met meer helderheid, en het tonen van native 1440p-content of content met een hogere resolutie.

Kopers met een klein budget

1080p blijft de betere keuze qua prijs-kwaliteit bij 24 inch en kleiner.

1080p-monitors zijn betaalbaarder en breder verkrijgbaar, waardoor ze de praktische keuze zijn voor kopers die op de prijs letten. Voordelige 1080p IPS-monitors van gevestigde merken beginnen bij $100 tot $150. Vergelijkbare 2K-monitors beginnen meestal bij $180 tot $250. Bij 24 inch en kleiner is het verschil in PPI tussen 1080p en 2K merkbaar, maar niet groot genoeg om de meerprijs voor algemeen gebruik te rechtvaardigen. Bij 27 inch maakt de hogere PPI van 2K de meerprijs veel beter te verantwoorden.

Gpu-vereisten: wat je hardware nodig heeft voor 2K

Een 2K-monitor komt alleen volledig tot zijn recht als je gpu content in 1440p kan renderen. Voor productief gebruik, waarbij de gpu een statische bureaubladomgeving weergeeft, is de hardwarevraag van 2K verwaarloosbaar en kan elke moderne geïntegreerde of losse gpu het aan. Voor gaming ligt dat een stuk anders.

Gpu-niveau 1080p-gaming 2K-gaming
Instapmodel (RTX 4060, RX 7600) Uitstekend — 100+ fps in de meeste titels Beperkt — 60 fps in lichtere titels; heeft moeite met veeleisende games
Middensegment (RTX 4070, RX 7700 XT) Zeer hoog — 144+ fps in de meeste games Goed — 100+ fps in de meeste titels; de belangrijkste categorie voor 2K-gaming
High-end (RTX 4080, RX 7900 XTX) Overtreft de meeste beeldschermen (240+ fps) Uitstekend — consistent 144+ fps; geschikt voor 4K
Geïntegreerde graphics (Intel Iris Xe, AMD Radeon) Voldoende — 60 fps in lichtere games Niet aanbevolen voor gamen; voor productiviteit prima
Praktische vuistregel: Als je vooral gamet met een instap-GPU (RTX 4060, RX 7600 of ouder), geeft 1080p je betere framerates en een soepelere gamingervaring dan 2K. Heb je een GPU uit het middensegment of hoger (RTX 4070, RX 7700 XT of beter), dan is 2K de resolutie waarvoor die GPU's zijn ontworpen, en die combinatie levert een uitstekende ervaring.

Resolutie voor draagbare monitoren: een praktische opmerking

Bij draagbare monitoren van 13 tot 16 inch ligt de afweging voor de resolutie net iets anders dan bij desktopmonitoren. Op 15,6 inch levert 1080p ongeveer 141 PPI, scherp en comfortabel voor productief gebruik op armlengte. Het voordeel van 2K ten opzichte van 1080p op een draagbaar scherm van 15 inch, bekeken van dichtbij, is kleiner dan op een grote desktopmonitor, waar de kijkafstand de PPI binnen het waarneembare bereik houdt.

Duex Float extra scherm voor laptopDuex Float extra scherm voor laptop

Voor de meeste thuiswerkers, studenten en professionals die een draagbare monitor gebruiken voor documenten, spreadsheets en videogesprekken is 1080p op 15,6 inch de juiste resolutie. Het houdt de kosten en het stroomverbruik lager en levert tegelijk scherpe tekst op een normale werkafstand. De draagbare monitoren en laptopmonitoren van Mobile Pixels gebruiken FHD (1080p) IPS-panelen van 15,6 inch met een pixeldichtheid van 141 PPI. Daardoor zijn tekst en interface-elementen messcherp voor een hele werkdag productiviteit, zonder het extra stroomverbruik en de extra kosten van 2K in een draagbaar formaat.

Snelle keuzehulp: 1080p of 2K?

Jouw situatie Kies Belangrijkste reden
Monitor van 24 inch of kleiner, voor elk gebruik 1080p Levert al 92+ PPI — scherp en budgetvriendelijk
Monitor van 27 inch, productiviteit of meeslepend gamen 2K 1080p op 27 inch is 82 PPI — de 109 PPI van 2K is duidelijk beter
Competitief gamen, maximale framerates 1080p Lagere resolutie = minder GPU-pixels = hogere, stabielere fps
GPU uit het middensegment, meeslepende singleplayergames 2K De ideale visuele balans waarvoor GPU's uit het middensegment zijn ontworpen
Instap-GPU (RTX 4060, RX 7600 of ouder) 1080p 2K verlaagt de framerates tot onder een comfortabele gamingdrempel
Grafisch ontwerp of fotobewerking op 27 inch 2K Meer pixeldichtheid voor fijn detailwerk; meer werkruimte
Strikt budget, elk schermformaat onder 27 inch 1080p $50 tot $150 goedkoper dan een vergelijkbare 2K; levert nog steeds kwaliteit
Draagbare monitor (13 tot 16 inch), productiviteit 1080p 141 PPI op 15,6 inch is al scherp; 2K kost extra en vraagt meer stroom

Veelgestelde vragen

Is 2K merkbaar beter dan 1080p?

Ja, op monitoren van 27 inch en groter. De toename van 78% in het aantal pixels zorgt voor zichtbaar scherpere tekst, helderder beelddetail en comfortabeler langdurig kijken. Op een monitor van 27 inch is het verschil tussen 82 PPI (1080p) en 109 PPI (2K) duidelijk zichtbaar: tekstranden zijn zachter, fijne details in beelden zijn beter te zien en het hele beeld oogt scherper. Op schermen van 24 inch en kleiner is het verschil kleiner en minder overtuigend voor de meerprijs.

Wat is de werkelijke resolutie van "2K" op een consumentenmonitor?

In de marketing van consumentenmonitoren verwijst "2K" meestal naar 2560x1440 pixels, ook wel QHD (Quad HD) of 1440p genoemd. Technisch gezien is de standaard van de filmindustrie voor 2K 2048x1080, en die vind je zelden terug in consumentenmonitoren. Als je een monitor ziet die als "2K" wordt aangeboden, controleer dan het werkelijke aantal pixels in de specificaties. Staat er 2560x1440, dan is het QHD. Staat er 1920x1080, dan wordt "2K" losjes gebruikt voor Full HD.

Is 1080p in 2025 nog steeds goed?

Ja, voor veel toepassingen. 1080p is wereldwijd nog steeds de meest gebruikte resolutie voor desktopmonitoren en domineert met een omzetaandeel van 39% nog altijd de markt voor gamingmonitoren. Op monitoren tot 24 inch levert 1080p 92 PPI, scherp en comfortabel voor productief werk de hele dag. Voor competitief gamen zorgt de lagere GPU-belasting van 1080p voor hogere en stabielere framerates. Voor kopers met een beperkt budget biedt 1080p veel waar voor je geld tegen een lagere prijs. De beperkingen worden zichtbaar op grotere schermen (27 inch en groter), waar de PPI daalt naar 82, iets wat de meeste gebruikers merken bij werk met veel tekst.

Kan ik 1080p-games draaien op een 2K-monitor?

Ja, maar met een kanttekening. Als je een game op 1080p draait op een 2K-monitor (1440p), schaalt de monitor het 1080p-beeld op zodat het zijn 1440p-paneel vult. Die opschaling zorgt voor wat zachtheid, omdat het paneel een niet-native resolutie weergeeft. Het beeld ziet er merkbaar minder scherp uit dan native 1080p op een 1080p-paneel of native 1440p op het 2K-paneel. Voor het scherpste resultaat op een 2K-monitor draai je games altijd op de native 1440p-resolutie van de monitor, als je GPU dat aankan.

Welke GPU heb ik nodig voor gamen in 2K?

Voor comfortabel gamen in 2K met 60 tot 100 fps in moderne games op middelhoge tot hoge instellingen zijn een NVIDIA RTX 4070 of AMD RX 7700 XT het praktische instappunt. Voor 1440p met 144 fps of hoger in veeleisende games is een RTX 4070 Ti of RX 7900 GRE een geschikter doel. GPU's op instapniveau zoals de RTX 4060 of RX 7600 kunnen 1440p aan in lichtere of oudere games, maar hebben moeite om soepele framerates te halen in grafisch zware games. Voor puur productiviteitsgebruik op een 2K-monitor kan elke moderne GPU, inclusief geïntegreerde graphics, het bureaublad zonder problemen op 1440p weergeven.

Verbruikt 2K meer batterij op een laptop?

Ja, beperkt voor de weergave zelf en aanzienlijker voor de verwerking door de GPU. Een 2K-scherm trekt iets meer stroom voor de achtergrondverlichting dan een vergelijkbaar 1080p-scherm. Belangrijker is dat als de GPU van je laptop games of video in 2K rendert, die 78% meer pixels per beeld verwerkt dan bij 1080p, wat het stroomverbruik en de warmteontwikkeling van de GPU verhoogt. Bij productiviteitsgebruik op een laptop, waar de GPU een statisch bureaublad rendert, is het effect van een 2K-scherm op de batterij ten opzichte van 1080p klein. Bij gamen of videorendering is de impact groter en die verschilt per GPU.

Is 2K de moeite waard voor productiviteit en kantoorwerk?

Op een monitor van 27 inch wel. De sprong van 82 PPI (1080p bij 27 inch) naar 109 PPI (2K bij 27 inch) zorgt voor merkbaar scherpere tekst. Dat verlaagt de micro-focusinspanning van je ogen bij het lezen van kleine lettertypen tijdens een lange sessie. De extra schermruimte bij 2560x1440 maakt ook werkmethoden met twee vensters prettiger: je kunt twee toepassingsvensters op volledige breedte naast elkaar plaatsen zonder dat een van beide te smal wordt om comfortabel te gebruiken. Op een monitor van 24 inch is het voordeel kleiner en is de investering voor puur kantoorgebruik minder vanzelfsprekend.

Moet ik 1080p of 2K kiezen voor een draagbare monitor?

Voor de meeste toepassingen van een draagbare monitor is 1080p bij 15,6 inch de juiste keuze. Bij dat schermformaat levert 1080p ongeveer 141 PPI op: scherp, prettig en geschikt voor documenten, spreadsheets en videogesprekken op een gebruikelijke werkafstand van 50 tot 75 cm. De meerprijs en het hogere stroomverbruik van 2K bij een draagbaar formaat zijn lastiger te rechtvaardigen voor productiviteitsgebruik, omdat het voordeel van de hogere pixeldichtheid minder opvalt dan op een groter bureaublad-scherm. Voor een draagbare monitor die specifiek bedoeld is voor creatief werk waarbij fijne beelddetails ertoe doen, is 2K het overwegen waard, maar wel tegen de prijs en het stroomverbruik die erbij horen.

Ontdek technologische gadgets

Mobile Pixels
Geminos AanbiedingsprijsVan €699,99 EUR Normale prijs€884,72 EUR Markdown price
Mobile Pixels
TRIO 3 PRO Aanbiedingsprijs€499,99 EUR Normale prijs€530,82 EUR Markdown price
Mobile Pixels
Duex DS-serie AanbiedingsprijsVan €199,99 EUR Normale prijs€230,02 EUR Markdown price

Volgende lezen

Mobile Pixels gamming monitor
Anti-Aliasing Mode

Laat een reactie achter

Alle reacties worden gemodereerd voordat ze worden gepubliceerd.

Deze site wordt beschermd door hCaptcha en het privacybeleid en de servicevoorwaarden van hCaptcha zijn van toepassing.